Taking too long? Close loading screen.

Sekret designera. Nikolay Ironov – projektowanie przyszłości?

Nikolay Ironov

Sekret designera

Nikolay Ironov to prawdopodobnie najlepiej znany rosyjski grafik. Przez rok współpracował z największą firmą designerską w Rosji, Art. Lebedev Studio.

Jego prace, odważne, czasem awangardowe, z powodzeniem zostały przyjęte przez rynek.

Brał udział w około 20 projektach komercyjnych. Tworzył m.in. logo czy opakowania dla influencerów, kawiarni, youtuberów itd.

Art. Lebedev Studio

Nikolay Ironov miał jeden sekret, o którym wiedziało tylko kilka zaufanych osób. Nie był człowiekiem. Nikolay Ironov to algorytm zbudowany w oparciu o AI, czyli sztuczną inteligencję.

Nie tylko klienci, dla których projektował o tym nie wiedzieli, ale też pracownicy, dla których Nikolay istniał jako zdalny pracownik, z własnym kontem firmowym a nawet twarzą (co ciekawe, stworzoną ze zdjęć pracowników, także przy pomocy algorytmów).

Jak Nikolay działa?

Algorytm został zbudowany tak, by pokryć wszystkie etapy projektowania – od zrozumienia kontekstu do stworzenia logo przygotowanego do użycia w mediach.

Dokładniej; AI zostało „przeszkolone” na zestawie danych ikon przygotowanych ręcznie w skalowalnej grafice wektorowej. System analizuje także wprowadzone treści dotyczące firmy takie jak nazwa, opis działalności, informacje o firmie, dobierając konkretne słowa, by w kolejnym etapie przedstawić je obrazowo.

Przed prezentacją logo algorytmy skalują, wygładzają i upraszczają projekt generując różne warianty kolorystyczne czy wykorzystując różne czcionki.

W efekcie otrzymana jest niezliczona liczba możliwości logo.

Art. Lebedev Studio

Sergey Kulinkovich, head developer, uważa, że mózg Nikolaya jest połączeniem systemów automatyzacji projektowania, które obsługują kolejne jego etapy.

Te połączone systemy dają możliwość natychmiastowej zamiany briefu od klienta w propozycję identyfikacji wizualnej w ciągu sekund.

I choć Kulinkovich przyznaje, że nie wszystko co Nikolay stworzył jest fantastyczne, wciąż się uczy. Celem przyszłości nie jest tworzenie jedynie dobrze wyglądających logo dla klientów, ale nowych i unikalnych propozycji i możliwości w projektowaniu.

Przewaga algorytmu

Studio jest zdania, że przewagą Nikolaya nad grafikami polega na tym, że nie szuka pomysłów u innych, nie inspiruje się nimi, nie bierze pod uwagę żadnych doświadczeń, a także nagród przyznawanym poszczególnym projektom. Jest niezależny i wolny od opinii czy krytyki.

W każdym momencie jest gotowy do pracy, jeśli tylko zapewnione zostaną dane. Nie cierpi na kryzys twórczy czy brak pomysłów. Nie choruje i nie bierze wolnego.

Art. Lebedev Studio pragnie rozwijać swój system widząc duży potencjał, nawet do sprzedaży w systemie SaaS.

Prace Nikolaya można obejrzeć na stronie studio, https://www.artlebedev.com/nikolay-ironov/

Czy AI zastąpi grafików?

Nikolay Ironov nie jest pierwszym algorytmem tworzącym projekty logo, lecz pierwszym, który faktycznie został wykorzystany w pracy komercyjnej. Póki co jest to ciekawy projekt, który w przyszłości pomoże pomóc w pracy – w znalezieniu inspiracji czy opracowaniu projektu na wstępie.

Czy zastąpi grafików?

Trudno powiedzieć. Wydaje się, że może stanowić ich wsparcie jako cenne źródło inspiracji, przyspieszając cały proces kreatywny, który wymaga czasu.

Jeśli stanie się narzędziem dostępnym do komercyjnego użytku dla wszystkich, może się okazać, że korzystanie z usług grafika człowieka stanie się bardziej cenne czy wartościowe, niż kiedykolwiek wcześniej.

A jeśli Twoja firma potrzebuje grafika do projektu logo, daj znać.

Spis treści

Baza czeka na kontakt
Startuj teraz!